Móda

Kdy si vybrat kravatu a kdy motýlka?

Kravata vs. motýlek

V životě každého muže nastávají situace, kdy je třeba sáhnout do skříně po formálnějším oblečení. Ať už se jedná o ples, návštěvu divadla, obchodní jednání vyžadující dle etikety určitý dress code, či chcete-li prostě a jednoduše působit elegantně. Kromě padnoucího společenského obleku a košile jsou velice důležitou součástí oděvu doplňky, které utváří výsledný celek.

I jeden a ten samý oblek můžete obměnit vhodnou volbou doplňků. Při kterých příležitostech je lepší volit spíše konvenční variantu hlavního z doplňků – kravatu, a kdy se přiklonit k mírně netradičnějšímu motýlku, který se však v posledních letech dostává opět do popředí?

Kdy zvolit kravatu a kdy motýlka?

Odpověď do velké míry záleží na vaší osobnosti a momentální náladě. Kravata je ze společenského hlediska na stejné úrovni jako motýlek, pouze snad s výjimkou smokingu či fraku, ke kterým by měl být vždy volen motýlek. V ostatních případech je pouze na vás, které z těchto variant dáte přednost. Většinou rovněž platí, že motýlek je výraznějším a odvážnějším doplňkem, který upoutá více pozornosti ve srovnání s tradiční, avšak vždy elegantní kravatou. Dobře padnoucí kravata je považována za zlatou střední cestu. Při jejím nošení si ale dejte pozor na jeden z nejčastějších prohřešků. Kravata by neměla být příliš dlouhá ani krátká, špička kravaty by se měla dotýkat spony opasku či ji mírně překrývat, maximálně však do půlky spony.

Rozhoduje kvalita

Samozřejmě i u těchto doplňků platí jedno důležité pravidlo – na kvalitě záleží. Byla by přeci škoda kazit výsledný dojem nepadnoucí či lacině působící kravatou nebo motýlkem. Vybírejte proto kravaty i motýlky vyrobené z kvalitního materiálu jako je hedvábí, které těmto doplňkům propůjčuje nejvyšší kvalitu a luxusní dojem. U motýlků a kravat vyrobených z tohoto materiálu rovněž oceníte jejich nemačkavost a poddajnost při vázání. A jedna rada na závěr. Kravatu i motýlka po jejím nošení vždy rozvažte a nechte látku odpočinout, aby byla příště opět připravena k novému uvázání.

Tak co praví gentlemani, ke které variantě se přikloníte, kravata či motýlek? Nebo snad podtrhnete vaši originalitu a nápaditost ručně vyráběným stylovým dřevěným motýlkem?